

Tai bene dažniausias grilių pardavėjams užduodamas klausimas. Vasara – pats grilio ir kepsninių sezono įkarštis, taigi šiuo metu šis klausimas daugeliui neduoda ramybės. Tai galima ar ne? Daugelis pasikliauja nuogirdomis, tačiau konkretaus atsakymo nežino. Iki šiol naudoti grilį balkone buvo griežtai draudžiama, bet šiuo metu situacija pasikeitusi grilio kepsnių mėgėjų naudai.
Šašlykinių, kepsninių, rūkyklų, buitinių krosnelių, lauko židinių, ugniakurų naudojimas apibrėžtas Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių (čia) 25 punkte. Iki 2019 metų šiame punkte griliai, kepsninės ir rūkyklos nebuvo skirstomos pagal kuro rūšį. 2019 m. gegužės šis punktas buvo pakeistas – jame išdėstyta, kad tik kietu kuru (anglimis, briketais, malkomis ir pan.) kūrenamas „šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų“.
Be to, šių taisyklių 342 punktas teigia, kad „dujų balionai nuo šildymo prietaisų ir įrenginių turi būti laikomi ne mažesniu kaip 1 m atstumu“. Priešgaisrinės apsaugos departamentas taip pat mums patvirtino, kad balkonuose draudžiami tik kietu kuru kūrenami prietaisai. Dujiniais griliais naudotis leidžiama, tačiau būtina laikytis gamintojų eksploatacinių nurodymų bei kitų įstatymų reikalavimų.
Kad būtų ramiau, raštu kreipėmės į Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybą ir gavome štai tokį atsakymą: „Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių (toliau – BGST), patvirtintų departamento direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64, 25 punktas nustato, kad „Kietu kuru kūrenamas šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų“, o BGST 74 punktas nustato, kad „Patalpose, balkonuose, lodžijose, erkeriuose, terasose ir ant pastato stogo draudžiama naudoti kepsnines, šašlykines ir rūkyklas, kurioms naudojamas kietasis kuras, jei kitaip nenumato gamintojo naudojimo instrukcija“, todėl balkonuose jų naudoti negalima. Kitokios šašlykinės, kepsninės (pvz., elektrinės, dujinės) balkonuose arba terasose gali būti eksploatuojamos pagal gamintojo instrukcijose nustatytus gaisrinės saugos reikalavimus“.
Taigi paaiškinimas paprastas: jei griliai, kepsninės, rūkyklos ir pan. prietaisai kūrenami kietu kuru – balkonuose juos naudoti draudžiama. Dujinius arba elektrinius grilius, rūkyklas ir kepsnines naudoti leidžiama, tačiau privaloma laikytis įstatymų ir gamintojų nurodymų.
Kas dar svarbu?
Gyvenamasis namas ar bendrija gali turėti savo taisykles, kuriose draudžiama balkonuose naudoti grilius, kepsnines ir rūkyklas – tokiu atveju geriau jų nenaudoti. Naudotis griliais, kepsninėmis ar rūkyklomis gali drausti Jūsų buto nuomos taisyklės – tokiu atveju jų reikėtų nenaudoti. Taip pat rekomenduojama atsižvelgti ir į kaimynus. Jei Jūsų grilio vakarėlio metu dūmai sklis į jų gyvenamąsias patalpas, jiems, be abejo, tai nepatiks. Net viską darydami legaliai ir laikydamiesi saugos reikalavimų galite sulaukti pareigūnų ar net gaisrininkų vizito.
Taigi jei Jūsų gyvenamojo namo ar buto nuomos taisyklės leidžia, galite drąsiai savo balkone naudotis dujiniu ar elektriniu griliu, kepsnine ar rūkykla. Tik būtina paisyti gamintojo reikalavimų, kuriuose nurodyti saugūs atstumai nuo pastato sienų. Nuo nedegių sienų dažniausiai rekomenduojama išlaikyti 0,6– 1 m atstumą. Jei naudojate dujinį grilį, atstumas nuo grilio kepimo zonos iki dujų baliono turi būti ne mažesnis kaip 1 m.
O kaip užsienyje?
Vokietijoje, didžiausioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje, BBQ patiekalai yra labai populiarūs ir mėgstami. Bendros šalies taisyklės naudoti grilius balkonuose leidžia, tačiau yra papildomų vietinių taisyklių ir apribojimų priklausomai nuo federalinės žemės. Kaip ir pas mus, naudotis griliu balkone gali drausti gyvenamojo namo taisyklės ar nuomos sutartis, o uždūminę kaimynus galite užsitraukti ir administracinę atsakomybę. Vokiečiai grilių neskirsto pagal kuro tipą, tačiau rekomenduoja balkonuose naudoti dujinį arba elektrinį grilį, nes kietuoju kuru kūrenami prietaisai gali skleisti žiežirbas. Švedijoje taip pat nėra nustatytų bendrų taisyklių, draudžiančių grilius balkonuose, tačiau būtina laikytis pastatų bendrijų taisyklių ir gamintojų rekomendacijų. Beje, kai kurių bendrijų taisyklės apskritai gali drausti naudoti grilius. Taip pat rekomenduojama naudoti elektrinius grilius, tačiau kito tipo griliai nėra draudžiami. Taigi praeitais metais atlikti mūsų šalies teisės aktų pakeitimai nebedraudžia naudoti dujinių ir elektrinių grilių šalia pastatų ar balkonuose / terasose. Taigi, jei jūsų namo bendrijos taisyklės nedraudžia, o kaimynai neprieštarauja – savo balkone ar terasoje galite drąsiai naudotis tiek elektriniais, tiek dujiniais griliais.
Elektrinės kepsninės (Visi pasiūlymai)
Dujinės kepsninės (Visi pasiūlymai)
Lauko kepsninių priedai (Visi pasiūlymai)

